Ogród dla rodziny to nie tylko przestrzeń do odpoczynku, ale także miejsce, które powinno spełniać potrzeby każdego domownika — zarówno dorosłych, jak i dzieci. Powinien być funkcjonalny, bezpieczny, a jednocześnie pełen ciekawych zakątków, które pobudzają kreatywność i zbliżają do natury. W dobrze zaprojektowanym ogrodzie każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie!
Odpowiednie zaplanowanie go już na etapie budowy domu może przynieść wiele korzyści. Zobacz czego nie może zabraknąć! 

Relaks na tarasie w ogrodzie dla rodziny

Na początek, zadbaj o przestrzeń do odpoczynku. Zainwestuj w wygodny zestaw wypoczynkowy, wykonany z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne oraz stół na rodzinne obiady pod gołym niebem.  Zaplanuj także przestrzeń do pracy na świeżym powietrzu. Wybierz komfortowe miejsce, gdzie będziesz mógł swobodnie usiąść z laptopem i zadbaj o to, by zainstalować tam gniazdka elektryczne. 

Zwróć uwagę, że jeśli zdecydujesz się na meble ogrodowe, które nie są odporne na zimowe warunki, będziesz musiał zapewnić im miejsce do przechowywania po sezonie. Zwróć na to uwagę już na etapie planowania domu. 

Pamiętaj również o oświetleniu zewnętrznym – odpowiednio dobrane lampy stworzą magiczną atmosferę wieczorami. Wybierając lampy i gniazdka zewnętrzne, zwróć uwagę nie tylko ich wygląd, ale również szczelność oprawy (min IP65).

ogród dla rodziny

Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

Dzieci kochają bawić się na świeżym powietrzu, dlatego domek, huśtawka i piaskownica — to must have w ogrodzie dla rodziny. Zadbaj o to, żeby miejsce zabaw znajdowało się w miejscu łatwo widocznym z domu np. z okien kuchni lub salonu. Dzięki temu zagwarantujesz sobie spokój, bo nawet gotując obiad, będziesz ciągle mógł mieć na oku bawiące się dzieci.

Pamiętaj również, że dzieci rosną. To, co teraz stanowi centrum życia dziecka, już za niedługo nie będzie mu potrzebne. Dlatego już teraz pomyśl o tym, jak później wykorzystasz miejsce, gdzie obecnie znajduje się plac zabaw i nie rób niczego, co utrudni Ci późniejszą aranżację.

Dziki plac zabaw w ogrodzie naturalnym

Dzieci uwielbiają zabawy rzeczami, które zabawkami nie są. Stwórz miejsce, gdzie dziecięca wyobraźnia może rozkwitnąć. Pozostawione pnie drzew, szałas czy miejsce do biwakowania, sprawią, że dzieci poczują się jak mali odkrywcy. Proste konstrukcje z gałęzi, pokryte kocem, to idealne miejsce na schronienie przed słońcem. Nie zapomnij również o błotnej kuchni — błotne potrawy to nieodłączna część dzikiego dzieciństwa 😉

Miejsce dla małych i dużych ogrodników w ogrodzie rodzinnym

Nawet jeśli nie planujesz uprawy własnych warzyw, zarezerwuj miejsce na kilka skrzyń, w których dzieci mogą uprawiać własne warzywa. Dlaczego? Grzebanie w ziemi to nie tylko świetna zabawa, ale także fascynująca lekcja przyrody dla najmłodszych. Dzieci uwielbiają obserwować, jak z małego nasionka wyrasta roślinka, a później zjadać owoce własnej pracy. Świetnym pomysłem są poziomki, truskawki i krzaczki porzeczek, ale także pożyteczne kwiaty, jak nagietki, czy aksamitki. Z warzyw dobrym wyborem będą rzodkiewki, fasola lub groszek, bo szybko kiełkują.

ogród dla rodziny

Planujesz budowę domu?

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy fragment poradnika dla osób planujących budowę domu: „Projekt domu. Od pustej działki do pozwolenia na budowę”

Jest genialny! Nie tylko sama tak twierdzę, ale spływają również do mnie pozytywne recenzje od osób, które już go kupiły!

Kompostownik w ogrodzie dla rodziny

Każdy ogród powinien mieć swój kompostownik. To nie tylko sposób na skuteczne utylizowanie odpadów organicznych, ale także lekcja ekologii w praktyce. Dzieci mogą uczyć się, jakie odpady można kompostować, jak to wpływa na glebę, i jak dbać o naszą planetę.

Pomyśl o tym, gdzie umieścisz kompostownik, już na etapie planowania zagospodarowania działki.

Miejsce dla dzikiej przyrody w ogrodzie rodzinnym

Nie zapomnij o przyrodzie! Znajdź miejsce na karmnik, poidełko i budki dla ptaków, a także hotel dla owadów. Obserwacja przyrody to nie tylko fascynująca zabawa, ale także lekcja ekologii — zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

W ustronnych miejscach w ogrodzie zawieś budki lęgowe dla ptaków. Wprowadź do ogrodu domki dla owadów. Ptaki, pszczoły, biedronki i inne owady to nasi niezastąpieni współpracownicy w walce o zdrowy ogród. Im bardziej różnorodny jest ogród, tym lepiej sam o siebie dba!

Podsumowanie

Na etapie budowy domu warto uwzględnić projekt ogrodu, który stanie się miejscem relaksu, zabawy i nauki dla wszystkich domowników. Ogród dla rodziny powinien być nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny – dostosowany zarówno do potrzeb dorosłych, jak i dzieci w ogrodzie. Wprowadzenie elementów, które zbliżają nas do natury, takich jak karmniki, budki lęgowe czy miejsca na uprawę warzyw, sprawi, że Twój ogród naturalny stanie się przestrzenią, w której cała rodzina będzie mogła spędzać czas na świeżym powietrzu, ciesząc się bliskością przyrody przez cały rok.

Może zaciekawią Cię jeszcze inne artykuły:

Analiza projektu: Dom w kosaćcach NAE OZE

KOMPLEKSOWA ANALIZA PROJEKTU DOMUPAKIET PREMIUM Dom w Kosaćcach NAE OZE to projekt niedużego domu parterowego o powierzchni użytkowej ok. 84m2. Na tej powierzchni architekt zaprojektował: wiatrołap, korytarz, salon z jadalnią, kuchnię ze spiżarnią, trzy pokoje,...

Budowa domu: Dlaczego warto planować ogród na etapie projektu domu?

Najlepszy czas na planowanie ogrodu to czas, w którym planujesz budowę domu. I nie mam tu na myśli tego, od czego zaczyna większość osób - czyli od kupowania przypadkowych roślinek, sadzenia ich bez pomysłu na trawniku, a potem przenoszenia ich non stop w inne...

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Która kuchnia jest lepsza - otwarta czy zamknięta? To pytanie zadaje sobie każda osoba planująca budowę domu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a ostateczny wybór zależy wyłącznie od Twoich preferencji i stylu życia. W tym artykule skupię się na wadach i...

Projekt domu: Umowa z architektem

Dziś poruszę ważny temat dotyczący współpracy z projektantem. Jasno określone zapisy w umowie to fundament udanego projektu domu. Wyjaśnię Ci również, czym jest projekt budowlany, bo ta niewiedza może Cię sporo kosztować!Po pierwsze: Podpisuj umowę! Podpisanie z...

Budowa domu: Jak odprowadzić ścieki?

Jak odprowadzić ścieki z domu? To pytanie musisz sobie zadać już na etapie projektowania. Jeżeli w pobliżu Twojej działki przebiega miejska sieć kanalizacyjna – sprawa jest prosta – podłączasz się do sieci kanalizacyjnej. Co jednak, gdy nie ma sieci kanalizacyjnej?...
Korzystanie ze strony internetowej www.pracowniaharmony.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. Czy wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności? View more
Akceptuj