Która kuchnia jest lepsza – otwarta czy zamknięta? To pytanie zadaje sobie każda osoba planująca budowę domu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a ostateczny wybór zależy wyłącznie od Twoich preferencji i stylu życia. W tym artykule skupię się na wadach i zaletach obu rozwiązań, a na sam koniec zdradzę Ci mój patent dla osób, które lubią elastyczne rozwiązania. 

Spis treści:

1. Co to jest kuchnia otwarta?

2. Kuchnia otwarta. Wady i zalety.

3. Kuchnia zamknięta. Wady i zalety.

4. Nie możesz się zdecydować?

1. Co to jest kuchnia otwarta?

Zamknięta kuchnia to oczywiście wydzielone pomieszczenie w domu. Natomiast kuchnia otwarta to kuchnia, która nie ma ścian oddzielających ją od reszty pomieszczeń. Może być połączona z jadalnią lub pokojem dziennym.

Kuchnie otwarte zdobywają coraz większą popularność, wypierając praktycznie kuchnie zamknięte. Jeżeli szukasz projektu typowego z kuchnią zamkniętą, to przekopiesz pół internetu, zanim go znajdziesz. Obecnie prym wiodą kuchnie otwarte i to nie bez powodu.

Projekt domu z kuchnią otwartą. Dom w kosaććach 28 (źródło: archon.pl)

2. Kuchnia otwarta - wady i zalety

Otwarta przestrzeń. 

Dzięki połączeniu trzech pomieszczeń w jedno – dom staje się dużo przestronniejszy, a kuchnia otwarta, staje się integralną częścią domu. Razem z salonem i jadalnią, tworzy przestrzeń dzienną, w której toczy się całe życie rodzinne. 

Integracja domowników.

W obecnych czasach, gdy wszystko gna do przodu i mamy coraz więcej obowiązków, a coraz mniej czasu na relacje – kuchnia otwarta w sposób szczególny sprzyja budowaniu bliskości. Osoba gotująca nie musi być odseparowana od pozostałych domowników. Otwarta kuchnia zaprasza do wspólnego gotowania i pogawędki przy wyspie kuchennej. No właśnie!

Wyspa kuchenna.

Marzenie wielu osób. W kuchniach otwartych jest to rozwiązanie, które nie tylko jest po prostu realne do wykonania, ale również doskonale się w nie wpisuje. Wyspa kuchenna pełni rolę bufora łączącego wypoczynkowy charakter salonu z typowo funkcjonalną kuchnią. Po jednej stronie wyspy można wygodnie usiąść z gorącą herbatą, a po drugiej stronie robić ciasteczka. Jakże to działa na wyobraźnię!

Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na kilka wad:

Rozprzestrzenianie się zapachów. 

I nie będą to wyłącznie przyjemne zapachy pieczonego ciasta, ale również zapach smażonej ryby czy kiszonej kapusty. Tutaj na ratunek przychodzi okap o dobrej wydajności. Co ciekawe, nowoczesne okapy mogą być sparowane z płytą grzewczą, czyli automatycznie się uruchamiać po rozpoczęciu gotowania. Bajer!

Hałas.

Urządzenia kuchenne mogą generować hałas. Przy włączonym czajniku – nie obejrzysz filmu. Podobnie sytuacja wygląda z hałasem od okapu czy blendera. W przypadku kuchni otwartej na salon, trzeba koniecznie zadbać o wybór sprzętów o niższym poziomie dźwięku.

Bałagan na widoku.

Otwarte kuchnie wymagają utrzymania idealnego porządku. Jeżeli nie jesteś fanem dbania o porządek, to otwarta kuchnia może nie być najlepszym pomysłem. Rozważ opcję, w której najbardziej problematyczne miejsca nie będą widoczne z salonu.

Konieczność zastosowania spójnej stylistyki.

Aby uzyskać spójny wygląd, konieczne jest zadbanie o to, aby kuchnia i salon miały podobny styl. Oznacza to nieraz wybór droższych rozwiązań np. zakup sprzętów do zabudowy.

A jak w tym zestawieniu wypada kuchnia zamknięta?

Planujesz budowę domu?

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy fragment poradnika dla osób planujących budowę domu: „Projekt domu. Od pustej działki do pozwolenia na budowę”

Jest genialny! Nie tylko sama tak twierdzę, ale spływają również do mnie pozytywne recenzje od osób, które już go kupiły!

3. Kuchnia zamknięta - wady i zalety

Alternatywą dla popularnej kuchni otwartej jest kuchnia zamknięta, która ma swoich zwolenników wśród osób, które lubią gotować w spokoju, a nieporządek zamknąć za drzwiami. No właśnie.

Schowany bałagan.

W zamkniętej przestrzeni łatwiej utrzymać dostateczny porządek albo przynajmniej łatwiej ukryć nieporządek – wystarczy zamknąć drzwi.

Bezpieczeństwo dzieci.

Jest to niewątpliwy plus zamkniętych kuchni. Wystarczy zamknąć drzwi, aby utrudnić dzieciom dostęp do niebezpiecznych urządzeń. 

Możliwość zastosowania innego stylu niż w salonie. 

Kuchnia nie musi być tak reprezentacyjna, jak salon. Pozwala to na wybór sprzętów wolnostojących zamiast droższych przeznaczonych do zabudowy.

Oczywiście, kuchnia zamknięta ma swoje wady, takie jak mniejsza przestrzeń i odseparowanie gotującego od reszty domowników i gości.

4. Nie możesz się zdecydować, czy wybrać kuchnię otwartą, czy zamknięta?

Gdy nie jesteś pewny wyboru – zdecyduj się na kuchnię otwartą, ale poszukaj takiego projektu, w którym można ją łatwo zamknąć. W takich projektach kuchnie mają kształt prostokąta i razie potrzeby można je zamknąć ścianami. A dużo łatwiej dobudować później ściany, niż je burzyć.  

Można również przewidzieć duże, przeszklone drzwi kasetowe (chowane w ścianie) – dzięki którym w razie potrzeby można zmienić kuchnię otwartą w kuchnię zamkniętą. 

projekt sypialni

Projekt domu z kuchnią otwartą, łatwą do zmiany w kuchnię zamkniętą. Dom w miodokwiatach 3 (P) (źródło: archon.pl)

oszczędzanie przy urządzaniu domu

Projekt domu z kuchnią otwartą łatwą do zmiany w kuchnię zamkniętą. Dom w żurawkach 12 (G) (źródło: archon.pl)

Podsumowując, wybór między kuchnią otwartą a zamkniętą, to kwestia indywidualnych upodobań i stylu życia. Zastanów się, co dla Ciebie jest ważne i dopasuj rozwiązanie do swoich potrzeb.

Może zaciekawią Cię jeszcze inne artykuły:

Analiza projektu: Dom w kosaćcach NAE OZE

KOMPLEKSOWA ANALIZA PROJEKTU DOMUPAKIET PREMIUM Dom w Kosaćcach NAE OZE to projekt niedużego domu parterowego o powierzchni użytkowej ok. 84m2. Na tej powierzchni architekt zaprojektował: wiatrołap, korytarz, salon z jadalnią, kuchnię ze spiżarnią, trzy pokoje,...

Budowa domu: Dlaczego warto planować ogród na etapie projektu domu?

Najlepszy czas na planowanie ogrodu to czas, w którym planujesz budowę domu. I nie mam tu na myśli tego, od czego zaczyna większość osób - czyli od kupowania przypadkowych roślinek, sadzenia ich bez pomysłu na trawniku, a potem przenoszenia ich non stop w inne...

Projekt domu: Umowa z architektem

Dziś poruszę ważny temat dotyczący współpracy z projektantem. Jasno określone zapisy w umowie to fundament udanego projektu domu. Wyjaśnię Ci również, czym jest projekt budowlany, bo ta niewiedza może Cię sporo kosztować!Po pierwsze: Podpisuj umowę! Podpisanie z...

Budowa domu: Jak odprowadzić ścieki?

Jak odprowadzić ścieki z domu? To pytanie musisz sobie zadać już na etapie projektowania. Jeżeli w pobliżu Twojej działki przebiega miejska sieć kanalizacyjna – sprawa jest prosta – podłączasz się do sieci kanalizacyjnej. Co jednak, gdy nie ma sieci kanalizacyjnej?...

Co zawiera projekt budowlany?

Zacznijmy od początku. Czym właściwie jest projekt budowlany? Projektant używając w rozmowie z Wami sformułowania “projekt budowlany”, będzie miał na myśli dokładnie ten zapis z rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. § 5. 1....
Korzystanie ze strony internetowej www.pracowniaharmony.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. Czy wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności? View more
Akceptuj