KOMPLEKSOWA ANALIZA PROJEKTU DOMU

PAKIET PREMIUM 

wady i zalety PROJEKTU DOMU

Dom w Kosaćcach NAE OZE to projekt niedużego domu parterowego o powierzchni użytkowej ok. 84m2. Na tej powierzchni architekt zaprojektował: wiatrołap, korytarz, salon z jadalnią, kuchnię ze spiżarnią, trzy pokoje, łazienkę, małe WC w strefie dziennej oraz pomieszczenie gospodarcze, w którym znajdzie się pompa ciepła, rekuperator oraz pralka z suszarką. 

projekt domu, pozwolenie na budowę

Zalety:

– w projekcie została jasno wydzielona strefa dzienna (do której mają dostęp goście) oraz strefa nocna dla domowników,

– komunikacja została zaprojektowana z wyczuciem – korytarz zajmuje tylko tyle miejsca, ile jest to absolutnie niezbędne,

– strefa dzienna (salon, jadalnia i kuchnia) jest zaprojektowana proporcjonalnie w stosunku do powierzchni całego domu,

– wiatrołap ma odpowiednią wielkość – zmieści się w nim szafa i zostanie trochę miejsca na, w miarę swobodną, komunikację, 

– łazienka przy sypialniach ma odpowiednią wielkość i po drobnej modyfikacji zmieści się w niej bez problemu wanna i prysznic, na których zależy inwestorom,

– małe WC ma wystarczającą wielkość, żeby zmieścić w nim miskę WC i małą umywalkę,

– pokoje dla dzieci 1/05 i 1/07, mimo że nie są zbyt duże (mają poniżej 8,5m2) to są ustawne i po drobnych modyfikacjach (opisanych niżej) da się w nich umieścić podstawowe wyposażenie i wygospodarować trochę wolnej podłogi do zabawy,

W projekcie architektury są wrysowane elementy konstrukcyjne, piony kanalizacji, szacht wentylacji mechanicznej, a ponadto wrysowane rzeczy są zgodne z pozostałymi branżami, a to wcale nie jest regułą. 

Wady:

Najpoważniejszą wadą jest bardzo niekorzystny układ kuchni:

– duża odległość pomiędzy lodówką, zlewem, blatem roboczym, a kuchenką,

– rozbicie blatu roboczego na części i konieczność nieustannego przenoszenia rzeczy pomiędzy ciągami szafek (szczegółowo omówię to poniżej).

Drugą wadą jest kompletnie niewykorzystany potencjał pomieszczenia gospodarczego – zaproponowany układ uniemożliwia zrobienie sensownego miejsca do przechowywania.

Analiza pomieszczeń - błędy i ich naprawa

A teraz przejdźmy do analizy konkretnych pomieszczeń: omówieniu błędów oraz moich pomysłów na naprawienie ich.

1/01 Wiatrołap

Do wiatrołapu nie mam zbyt wielu zastrzeżeń. Jest odpowiedniej wielkości w stosunku do powierzchni całego domu. Głębokość wnęki będzie wystarczająca w przypadku szafy z drzwiami otwieralnymi. Jeżeli jednak wolałbyś szafę z drzwiami przesuwnymi to warto przesunąć drzwi wejściowe i drzwi do korytarza o ok. 5cm, żeby zmieściła się szafa i opaska drzwiowa. 

Proponowałabym również zmianę kierunku otwierania drzwi (w stronę korytarza), żeby kilka osób nie musiało się tłoczyć w wiatrołapie. 

Warto również wziąć poprawkę na to, że instalator zaplanował rozdzielacz centralnego ogrzewania w miejscu, gdzie znajduje się szafa. Dlatego przy planowaniu zabudowy meblowej, trzeba zadbać o to, żeby zapewnić dostęp do rozdzielacza. 

1/03 Kotłownia

Pomieszczenie gospodarcze to kompletnie niewykorzystana przestrzeń. Na ścianie z oknem projektant zaplanował: zlew, pralkę i suszarkę. Nad suszarką znajduje się dodatkowo centrala rekuperacyjna.

W tym przypadku okno i rekuperator uniemożliwiają jakąkolwiek sensowną zabudowę. Zmieszczą się pod nimi jedynie szafki niskie.

 

Pompa ciepła z infrastrukturą (źródło: kliwent.eu)

Wydaje się również, że w pomieszczeniu jest sporo wolnego miejsca, jednak będzie tam stała nie tylko pompa ciepła, ale również towarzysząca jej infrastruktura – rury, zbiornik wyrównawczy itp.

W swojej propozycji założyłam, że planowana infrastruktura zajmie trochę miejsca i nie ma co hiperoptymistycznie aranżować tego pomieszczenia. 

Zaczęłam od przeniesienia centrali rekuperacyjnej na ocieplony strych. W centrali rekuperacyjnej zmienia się filtry kilka razy w roku, z pralni korzysta się kilka razy w tygodniu. Musi być praktyczna. 

Po przeniesieniu centrali i rezygnacji z okna została mi cała wolna ściana do zaaranżowania.

W niedużych domach, każde miejsce do przechowywania rzeczy jest na wagę złota. Dlatego zaproponowałam wykonanie wysokiej zabudowy z pralką i suszarką w słupku, obok niej wysokiej szafki, a na samym końcu niższej szafki ze zlewem.

Można również w miejscu zlewu wykonać szafkę wysoką, żeby jeszcze bardziej zwiększyć ilość miejsca do przechowywania.

Dzięki tym prostym zabiegom ilość miejsca do przechowywania zwiększyła się trzykrotnie.

1/04 Łazienka

Łazienka ogólnie rzecz mówiąc jest zaprojektowana nieźle. Wymaga pewnych modyfikacji, ale nie ogromnych. Pierwsza rzecz, która rzuca mi się w oczy to okno bardzo blisko prysznica. Po położeniu tynków i płytek – prysznic wejdzie w okno. Dlatego warto przesunąć okno już na etapie projektu.

Ściana z wanną i prysznicem po położeniu płytek będzie miała długość około 257cm, co oznacza pójście na kompromis pomiędzy wielkością wanny i prysznica. Tutaj zaproponowałam prysznic 90×90 cm i wannę długości 160-165 cm w zależności od tego jaką grubość będą mieć położone tynki.

Szafka pod umywalkę i słupek (źródło: Lectus24.pl)

W łazience brakuje miejsca do przechowywania, dlatego warto zrezygnować z jednej umywalki i zastąpić ją słupkiem na ręczniki i kosmetyki, albo zamiast tego zaprojektować jedną dużą umywalkę z pojemną szafką. Zwróć uwagę, że umywalka znajduje się bardzo blisko wanny – warto zadbać o to, żeby szafka była odporna na wodę. 

I na sam koniec. Warto również przenieść pion kanalizacyjny na drugą stronę geberitu, wówczas będzie go łatwiej zabudować – zabudowa g-k nie będzie wystawała na środku ściany.
W aktualnym projekcie występuje również kolizja lamp sufitowych z wywiewem z rekuperacji – dlatego trzeba przenieść anemostat.

W pakiecie PREMIUM wykonuję modele 3D kuchni i łazienek. Ten pakiet to opcja pośrednia pomiędzy projektem wnętrz, a samodzielnym urządzaniem domu. Wiele osób uważa, że nie potrzebuje projektu wnętrz, bo chcą sami dobierać meble i kolory w swoim domu. Jednak tym, czego faktycznie potrzebują, a do czego nie posiadają potrzebnej wiedzy, jest układ funkcjonalny wnętrz i schematy instalacji dla wykonawców.

Inwestorowi zależało na umieszczeniu w łazience zarówno prysznica, jak i wanny. Udało się to zrobić, dzięki przesunięciu okna na środek wanny. Ze względu na małą ilość miejsca przed prysznicem zaproponowałam Inwestorom ściankę prysznicową z drzwiami przesuwnymi. Drzwi otwieralne kolidowały by z miską WC, a ścianka walk-in była by zbyt krótka i skutkowała by zalewaniem łazienki.

Dobrym pomysłem jest również wykonanie krótszej ścianki prysznicowej (opartej na wannie), zamiast robienia odrębnej kabiny prysznicowej obok wanny. Szklaną ściankę sięgającą aż do podłogi było by ciężko umyć i pomiędzy wanną, a prysznicem powstawały by nieestetyczne zacieki.

Zaproponowałam również wykonanie zabudowy meblowej nad miską WC z otwartą półką na przechowywanie drobiazgów. Główna strefa przechowywania została przeniesiona do pralni, dlatego zaproponowana przeze mnie ilość miejsca do przechowywania w łazience będzie zupełnie wystarczająca.

Zamiast dwóch małych umywalek zaproponowałam wykonanie jednej większej (z pojemną szafką), która posłuży również do szybkiej przepierki (zrezygnowaliśmy z gospodarczego zlewu w pralni, żeby zwiększyć ilość miejsca do przechowywania).  

Umywalka jest blisko wanny, dlatego polecam wykonać szafkę podumywalkową z materiału odpornego na wilgoć np. płyty foliowanej.

Oczywiście, w pakiecie PREMIUM, inwestor otrzymuje również schemat instalacji wodno-kanalizacyjnej i instalacji elektrycznej, żeby budowa przebiegła jeszcze sprawniej.

1/05 i 1/07 Pokój

Pokoje dla dzieci nie są zbyt duże (mają powierzchnię poniżej 8,5m2). Po wstawieniu łóżka, biurka i szafy pozostaje w nich bardzo mało wolnego miejsca na zabawę. Z pokoju robi się wagon – z zabudową po obu jego stronach i bardzo wąskim przejściem.

Narysowane na projekcie łóżko ma niepoprawne wymiary. Powinno mieć długość 210-220cm, a ma długość 200cm, czyli długość samego materaca.

Po wrysowaniu łóżka odpowiedniej wielkości, znacznie zmniejsza się również maksymalna szerokość szafy, która może się tam zmieścić.

Powierzchnia 10-12m2 na pokój dla dziecka jest dużo bardziej optymalna. Jednak mimo wszystko pokoje dzieci są na tyle ustawne, że bez zmiany położenia okien i drzwi, da się w nich sensownie umieścić podstawowe wyposażenie. 

W mojej propozycji kompletnie zmieniłam układ wyposażenia. Łóżko umieściłam pod oknem i na tej samej ścianie zaplanowałam szafę i biurko. Dzięki temu, nawet w tak małym pomieszczeniu zostaje spora powierzchnia wolnej podłogi do zabawy lub ćwiczeń.

Druga strona pokoju pozostaje wolna. W zależności od upodobań użytkownika można postawić tam regały na książki lub pozostawić puste miejsce.

Ściana zabudowana może wyglądać, jak na inspiracji obok. Obok szafy, zaplanowałam biurko z nastawką, żeby jeszcze bardziej zwiększyć ilość miejsca do przechowywania. 

Za łóżkiem można zrobić półkę do postawienia lampki nocnej i drobiazgów. Ja osobiście wkomponowałabym tam regał, ale ja po prostu mam taką ilość książek, że każde miejsce do ich przechowywania jest na wagę złota. 😉

Lokalizacja łóżka pod oknem ma swoje wady i zalety. W tym przypadku główną zaletą jest zwiększenie ilości wolnego miejsca w pokoju. Do wad zalicza się ryzyko przeciągów, jednak w tym projekcie zastosowana jest rekuperacja, a sam nawiewnik zaprojektowany z dala od łóżka, więc uznałabym, że problem nie istnieje.

1/06 Sypialnia

Sypialnia ma odpowiednią wielkość i jest dosyć ustawna. Zmieści się w niej łóżko, szafa i znalazło się nawet miejsce na telewizor. Z sypialni można wyjść na przyległy taras, jednak po drodze natrafia się na niepotrzebny stopień. 
Autor wrysował na projekcie szafę z otwieranymi drzwiami, jednak przy tak usytuowanym łóżku będzie problem z otworzeniem drzwi szafy.

Narysowane na projekcie łóżko ma niepoprawne wymiary. Powinno mieć długość 210-220cm, a ma długość 200cm, czyli długość samego materaca. Po wrysowaniu łóżka o właściwych wymiarach – wyrażnie widać, że przejście pomiędzy łóżkiem, a szafką RTV znacznie się zwęża.

Co można zrobić inaczej? Po pierwsze wyrównałam taras i usunęłam niewygodny schodek przy wyjściu z sypialni. 
Po drugie zmniejszyłam szerokość materaca. W projekcie przyjęto materac 160cm, ja zmieniłam go na 140cm. Dzięki temu mieszkańcy będą mieć nieco wygodniejszy dostęp do szafy i wyjścia na taras.

Przy projektowaniu sypialni koniecznie trzeba znać wcześniej szarokość łóżka, żeby do niej dostosować lokalizację gniazdek. W innym przypadku, gniazdko może schować się za zbyt szerokim łóżkiem.

Warto również zamienić w szafie drzwi otwieralne na drzwi przesuwne. Taka szafa jest nieco głębsza, ale za to jest do niej wygodniejszy dostęp. W miejscu bezpośrednio przy stoliku nocnym, gdzie ciężko byłoby dostać się do szafy warto zrobić otwarte półki.

Można również zrezygnować ze stolików nocnych i zrobić zamiast nich otwarte półki za łóżkiem. Trzeba wówczas pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z ich głębokością, bo łóżko wysunie się zbytnio do przodu.

Łóżko z półkami (źródło: VidaXL)

1/08 WC

WC przy części dziennej jest naprawdę malutkie – zmieści się z nim mała umywalka oraz miska WC i zostanie bardzo mało miejsca na poruszanie się.

W pakiecie PREMIUM również dla tego pomieszczenia wykonałam model 3D. W małym domu każda ilość miejsca do przechowywania jest na wagę złota, dlatego zaproponowałam zabudowę meblową nad miską WC oraz koniecznie szafkę podumywalkową, zamiast wiszącej solo umywalki.

W małych pomieszczeniach warto stosować dobre oświetlenie i jasną kolorystykę, żeby optycznie je powiększyć. Kolory dobiera inwestor samodzielnie, jednak polecam wybrać jasny kolor ścian i zabudowy meblowej. Fantazyjna tapeta (zabezpieczona przed działaniem wody) doda uroku temu małemu pomieszczeniu.

1/09 i 1/10 Kuchnia ze spiżarnią

Mam sporo zastrzeżeń do projektu tej kuchni. Po pierwsze jest zaprojektowana niefunkcjolanie. Blaty robocze są oddzielone od siebie. Po wyjęciu rzeczy z lodówki (oznaczonej gwiazdką *) konieczne jest umycie ich w zlewie na drugim końcu kuchni, następnie przeniesienie ich na główny blat roboczy na wyspie, a na sam koniec na kuchenkę obok lodówki, albo do piekarnika przy zlewie. Sporo biegania i przenoszenia rzeczy pomiędzy rozrzuconymi blatami.

Drugą sprawą są kolizje. Po wykonaniu tynków i zrobieniu blendy przy ścianie, piekarnik w zabudowie koło okna – będzie wchodził w okno i kolidował z opaską drzwi do spiżarni. Będzie również problem z otworzeniem drzwi piekarnika. Po ich otwarciu, przed piekarnikiem zostanie zaledwie 20cm wolnego miejsca (człowiek się tam nie zmieści) i trzeba będzie korzystać z piekarnika stojąc obok niego. Wątpliwa wygoda. 

Aranżując tę kuchnię na nowo kompletnie zmieniłam układ funkcjonalny.

Zaplanowałam kuchnię dwurzędową z wysoką zabudową na ścianie z wejściem do spiżarni i niższą wyspę od strony jadalni. Strefę przechowywania tworzy lodówka sąsiadująca ze spiżarnią.

Po drugiej stronie mamy wyspę ze zlewem, zmywarką i głównym blatem roboczym (można zamienić szafkę 80cm na 2x60cm i jeszcze bardziej wydłużyć blat). Po przygotowaniu składników, wystarczy się odwórcić, bo po drugiej stronie znajduje się strefa gotowania z płytą indukcyjną i piekarnikiem w zabudowie. 

W projekcie uwzględniłam oczywiście tynk i niezbędne blendy w zabudowie meblowej. Zmieniłam również okno, żeby nie kolidowało z aranżacją kuchni.

Inwestor wybrał pakiet PREMIUM, dlatego wykonałam dla niego również model 3D kuchni. Kuchnia jest świetnie doświetlona, dzięki zamianie zwykłego ona na okno wysokie. Można tu zastosować szklenie stałe, albo zrobić dodatkowe wyjście na taras.

projekt domu, projekt wnętrz, andrychów, wadowice, kraków, oświęcim, bielsko-biała

W kuchni zastosowałam układ dwurzędowy, dzięki czemu zwiększyła się ilość ciągłego blatu roboczego. Z lodówki można wyjąć niezbędne rzeczy i położyć je na wyspie, umyć w sąsiadującym zlewie, a następnie kontynuować pracę na blacie po drugiej stronie zlewu. Po skończonym przygotowaniu, wystarczy obrócić się, bo po drugiej stronie znajduje się strefa gotowania z płytą grzewczą i piekarnikiem.

Wyspa kuchenna składa się z czterech szafek, ale równie dobrze można dodać piątą – powiększyć blat roboczy i zmieścić trzecie krzesło przy wyspie.

W zabudowie wysokiej umieściłam lodówkę, obok niej przejście do spiżarni (ukryte w zabudowie), a także piekarnik elektryczny w słupku.

Na samym końcu ciągu kuchennego znajduje się wydzielona strefa gotowania: płyta indukcyjna z okapem do zabudowy (można tu równie dobrze zastosować pochłaniacz, bo w budynku jest zaplanowana rekuperacja).  Nad kuchenką zaprojektowałam szafki otwarte do schowania książek kucharskich oraz najczęściej używanych rzeczy np. kubków.

Pokusiłam się również o zaproponowanie ścianki z lameli, która dyskretnie zasłoniłaby widok z salonu na strefę zmywania. Dzięki niej udało się również nieco ukryć miejsce na ekspres do kawy i czajnik elektryczny.

Ściankę z lameli można również wykorzystać do powieszenia donic z ziołami kuchennymi. Piękny zapach i smakowite dania gwarantowane!

Oczywiście, w pakiecie PREMIUM, inwestor otrzymuje ode mnie również schemat instalacji wodno-kanalizacyjnej i instalacji elektrycznej, żeby budowa przebiegła jeszcze sprawniej.

1/11 Salon z jadalnią

W projekcie zaproponowano bardzo dużą sofę, wręcz nieproporcjonalną do wielkości salonu, która uniemożliwia dostęp do okna. Jednak bez problemu można wybrać mniejszy model. 

Warto również dobrze przemyśleć, które okna tarasowe mają się otwierać, a które być stałe. Na projekcie widać, że duża sofa koliduje z drzwiami tarasowymi. Można zmniejszyć sofę i zostawić otwierane skrzydło okna. Ale zauważ, że po otwarciu okna wchodzi się do donicy xD.

Warto również dobrze przemyśleć wielkość i lokalizację stołu, żeby nie przeszkadzał przy wychodzeniu na taras. Tutaj stół jest nieco zbyt blisko wyjścia na taras i może utrudniać komunikację. Przesunęłabym go nieco bliżej okna 230/230. 

Podpowiem jeszcze, że przy planowaniu elektryki warto wcześniej znać wielkość i lokalizację stołu, żeby bezpośrednio nad nim zaplanować lampę, podobnie sprawa wygląda ze stolikiem kawowym przy sofie.

KOMPLEKSOWA ANALIZA PROJEKTU DOMU

Planujesz budowę domu?

Skorzystaj z pomocy doświadczonej projektantki!

Korzystanie ze strony internetowej www.pracowniaharmony.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. Czy wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności? View more
Akceptuj