1. Sieć kanalizacyjna

Jak odprowadzić ścieki z domu? To pytanie musisz sobie zadać już na etapie projektowania. Jeżeli w pobliżu Twojej działki przebiega miejska sieć kanalizacyjna – sprawa jest prosta – podłączasz się do sieci kanalizacyjnej. Co jednak, gdy nie ma sieci kanalizacyjnej? Mamy tu generalnie wybór między zbiornikiem szczelnym, a różnymi wariantami przydomowej oczyszczalni ścieków.

Przyłącz kanalizacyjny (źródło: Ładny dom)

Jeżeli gmina w najbliższym czasie planuje rozbudowę sieci kanalizacyjnej, może się okazać, że w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w ogólnych wytycznych gminnych jest zakaz realizacji przydomowych oczyszczalni ścieków, a nakaz projektowania zbiorników szczelnych (szamb). Po rozbudowie przez gminę sieci kanalizacyjnej będziecie mieć obowiązek wpiąć się do niej.

Porozmawiajmy jednak o alternatywach. Jak odprowadzić ścieki, gdy nie masz dostępu do sieci kanalizacyjnej?

ZWRÓĆ UWAGĘ NA:
W przypadku włączenia się do miejskiej sieci kanalizacyjnej, w miejscu połączenia zewnętrznej instalacji z przyłączem kanalizacyjnym w poziomie terenu, będzie widoczna pokrywa studzienki kanalizacyjnej.
Warto pomyśleć o tym, w jaki sposób wkomponować ją w ogród.

2. Zbiornik szczelny (szambo), czyli jak odprowadzić ścieki w aglomeracji.

Rozwiązanie polega na odprowadzaniu ścieków do zbiornika, z którego ścieki są regularnie wywożone wozem asenizacyjnym do lokalnej oczyszczalni ścieków. Podstawową wadą tego rozwiązania jest konieczność ponoszenia regularnych opłat za wywóz ścieków. Warto zorientować się, jaką pojemność mają lokalne szambiarki i do niego dostosować pojemność zbiornika. Nie ma sensu robić szamba 7m3 gdy lokalne szambiarki mają pojemność 9m3. Wówczas płacimy za wywóz ścieków o pojemności 7m3, tyle samo co za 9m3.

zbiornik szczelny, szambo przydomowe,  jak odprowadzić ścieki
Zbiornik szczelny (źródło: Domowe klimaty)

Lokalizacja szamba jest obwarowana poniższymi przepisami.

Szambo (a precyzyjniej mówiąc pokrywa i odpowietrzenie zbiornika) powinno być oddalone 2m od granic, 5m od okien pomieszczeń na pobyt stały (pokoje, salon, kuchnia), 15m od studni z wodą do celów pitnych.

I to by było na tyle. Sprawa bardziej się komplikuje w przypadku oczyszczalni ścieków.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA:
W poziomie terenu będzie widoczny właz do zbiornika. Warto pomyśleć o tym, w jaki sposób wkomponować go w ogród. Pamiętaj, że do zbiornika szczelnego trzeba zapewnić dojazd, żeby go opróżnić!

3. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, czyli jak odprowadzić scieki do gruntu?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jest to wariant oparty na podczyszczeniu ścieków domowych w zbiorniku oczyszczalni i odprowadzeniem podczyszczonych ścieków do odbiornika. I tu znów mamy kilka wariantów odbiornika. Generalnie jest to drenaż, dół chłonny/studnia chłonna lub zbiornik szczelny.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym bazuje na siatce rur drenarskich poprowadzonych stosunkowo płytko pod powierzchnią terenu (ale na większej powierzchni), rozsączających wody z oczyszczalni po powierzchni działki.

przydomowa oczyszczalnia sciekow z drenazem rozsaczajacym, jak odprowadzić ścieki
Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym (źródło: Delfin)

Drenaż to rozwiązanie łatwiejsze w wykonaniu, ale zajmujące większą powierzchnię działki w porównaniu do innych rozwiązań. Jest to dobre rozwiązanie, gdy na Twojej działce grunty przepuszczalne np. piaski zalegają płytko pod poziomem terenu. Gdy poziom wód gruntowych jest wysoki można również zrobić drenaż, ale koniecznie trzeba go wykonać w nasypie. O szczegóły zapytaj swojego projektanta.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA:
W poziomie terenu będzie widoczna pokrywa osadnika oczyszczalni oraz pokrywa studzienki rozdzielczej i/lub zbiorczej. Drenaż musi być odpowietrzany, dlatego na końcu nitek drenażu będą spod ziemi wystawać kominki wentylacyjne. Warto pomyśleć o tym, w jaki sposób je wkomponować w ogród. Pamiętaj, że do osadnika oczyszczalni trzeba zapewnić dojazd, żeby go opróżnić!

To fragment mojego e-booka, dla osób planujacych budowę domu. Jeżeli chcesz przeczytać o pozostałych rodzajach oczyszczani i dowiedzieć się, jakie formalności będą Cię czekać, gdy chcesz odprowadzić ścieki do gruntu – możesz odebrać darmowy fragment mojego e-booka: „Projekt domu. Od pustej działki do pozwolenia na budowę”

pozwolenie na budowę, budowa domu, projekt domu

Planujesz budowę domu? Mam dla Ciebie e-book!

Zapisz się na listę oczekujących i odbierz darmowy fragment e-booka dla planujących budowę domu! Jest genialny! Nie tylko sama tak twierdzę, ale spływają również do mnie pozytywne recenzje od osób, które już go pobrały!


Zobacz również serię wpisów o kosztach przy budowie domu: Na czym można zaoszczędzić przy budowie domu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o budowie domu, zobacz koniecznie wpisy z kategorii: Porady architekta.

Przeczytaj także:

Poznajmy się

Korzystanie ze strony internetowej www.pracowniaharmony.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. Czy wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności? View more
Akceptuj