W poprzednim artykule omówiliśmy część wydatków przy budowie domu. Napisałam sporo o tym, na czym nie warto oszczędzać przy urządzaniu domu. Jednak koszty budowy domu są wysokie. Czas więc przejść do tematu – na czym można zaoszczędzić.

Podstawowa zasada brzmi: Oszczędzaj na tym, co można będzie później łatwo wymienić. Czyli na czym?

4. Jak zoptymalizować koszty budowy domu?

1. Podłogi w pokojach i sypialni

projekt sypialni

W poprzedniej części pisałam, że w salonie, kuchni, wiatrołapie i korytarzach warto postawić na rozwiązania trwałe i dobrej jakości, bo będą to pomieszczenia intensywnie użytkowane. Natomiast przy podłogach w sypialniach można nieco ściąć koszty. Podłogi w pokojach są nieporównywalnie mniej narażone na uszkodzenia. Nie chodzimy tam w butach, nie zapraszamy gości i nie robimy imprez. Nawet podłogi o niższych parametrach spełnią swoją rolę.

W pokojach dzieci można sobie pozwolić na panele laminowane, chociaż warto, aby połączenia między panelami były wodoodporne. Dobrze wiemy, że nieraz podłoga zostanie zalana, czy to przez nieumiejętne podlewanie kwiatów, czy wywrócony kubek z herbatą. Ja właśnie byłam takim dzieckiem, więc wiem, co mówię 😉 Pokoje dzieci często przechodzą metamorfozę, gdy dziecko dorasta. Nie jest w tym przypadku dużym problemem wymiana paneli na nowe, które przy odrobinie umiejętności, można położyć samemu. 

2. Meble do pokoju dziecka

projekt sypialni

Również meble do pokoju dziecka nie muszą być drogie, bo często będą się zmieniać. Oczywiście nie wybieramy wyposażenia kiepskiej jakości, ale niekoniecznie warto robić u stolarza meble na specjalne zamówienie. Dobrze sprawdzą się meble z popularnych sklepów. Natomiast warto zainwestować w meble, które będą rosły razem z dzieckiem: łóżko z dobrym materacem, regulowane biurko i krzesło. Całą zabawę można zrobić dodatkami, które będą się zmieniać wraz ze zmianą zainteresowań dziecka.

3. Tekstylia – poduszki, pościel, firany, zasłony

projekt sypialni

Wszystkie te akcesoria łatwo zmieniać sezonowo. Jeżeli kupisz coś nietrafionego, łatwo możesz później to zmienić. Poza tym, dom możesz dekorować konsekwentnie miesiąc po miesiącu, skończywszy najpierw najpoważniejsze wydatki.

4. Gniazdka i łączniki

oszczędzanie przy urządzaniu domu

Przepiękne łączniki z serii Simon 82 Detail (źródło: Kontakt Simon)

Producenci oferują teraz przepiękne linie osprzętu elektrycznego. Można się wręcz zakochać. Jeżeli jednak chcesz zaoszczędzić, to wybierz najprostsze oprawy dobrego producenta. Gniazdka to coś, co po pewnym czasie przestaje się zauważać. Oczywiście, jeżeli masz pięknie wyeksponowaną ścianę to warto się pokusić na fikuśną, pasującą do niej oprawę, ale to w ramach wyjątku od reguły 😉

5. Lampy wiszące

oszczędzanie przy urządzaniu domu

źródło: dusk lighting

Dobrze dobrane lampy potrafią zrobić wnętrze, ale jako że lampy wiszące oglądamy z daleka, drobne ich wady uchodzą naszej uwadze. Warto mieć to na względzie szukając oszczędności. Inaczej sprawa wygląda oczywiście przy lampach będących w zasięgu naszego wzroku – kinkiety, czy lampy stojące. Tutaj detale odgrywają większą rolę.

Planujesz budowę domu?

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy fragment poradnika dla osób planujących budowę domu: „Projekt domu. Od pustej działki do pozwolenia na budowę”

Jest genialny! Nie tylko sama tak twierdzę, ale spływają również do mnie pozytywne recenzje od osób, które już go kupiły!

6. Klamki drzwiowe

oszczędzanie przy urządzaniu domu

źródło: Metal Bud

Podobnie sprawa ma się z klamkami do drzwi. Owszem, potrafią być pięknym detalem, ale może niekoniecznie warto w nie inwestować kosztem dołożenia grosza do samego skrzydła. I idąc dalej – może warto zrezygnować z drzwi bezprzylgowych na rzecz przylgowych, a zaoszczędzone pieniądze włożyć w zakup skrzydła wyższej jakości lub drewnianego?

7. Dekoracje

oszczędzanie przy urządzaniu domu

W znanych sieciówkach można znaleźć niedrogie dodatki. Aby pięknie udekorować dom niekoniecznie trzeba wydawać na nie fortunę. Jeżeli posłuchałaś moich rad z pierwszego wpisu, to w Twoim domu uwagę przyciąga piękna podłoga i drzwi, zachwycająca kuchnia… Do tego, niewiele już trzeba.

Dużo zabawy daje też zakup dekoracji na targach staroci. Możesz mieć dzięki temu niebanalnie urządzony dom. A dekorowanie go rozciągnąć w czasie, gdy budżet podreperuje się po najpoważniejszych wydatkach.

8. Zakup materiałów budowlanych

oszczędzanie przy urządzaniu domu

Warto szukać okazji na zakup materiałów budowlanych. Te same produkty w różnych miejscach mogą się znacznie różnić ceną. Nie oszczędzaj na jakości materiałów, ale zaoszczędź na ich zakupie.

Możesz to zrobić wysyłając zapytania do kilku miejsc (sklepy, markety, składy budowlane, internet), zlecając zakup ekipie budowlanej, która korzysta ze swoich zniżek, korzystać z wyprzedaży, outletów, polować na ostatnie sztuki kolekcji, sprawdzać serwisy z ogłoszeniami. Wymaga to niewątpliwie poświęcenia czasu, ale zdecydowanie pomaga zaoszczędzić pieniądze. Kupuj tam, gdzie przyjmują zwroty. Dzięki temu odzyskasz swoje pieniądze, zamiast zostawać z niepotrzebnymi rzeczami. Takich rzeczy może być naprawdę sporo, a zwroty pomogą Ci zebrać przyjemną sumkę do wykorzystania na kolejne zakupy.

9. Płytki

oszczędzanie przy urządzaniu domu

źródło: Tubądzin

Powiem to na początku. Nie warto oszczędzać kupując płytki drugiej, a co gorsza trzeciej klasy. Część z nich nie będzie nadawała się do wykorzystania, nie wspominając o wkurzonych fachowcach, którzy będą musieli je jakoś ułożyć i wybrnąć z krzywizn. Oszczędzisz na płytkach, ale dołożysz do pracy ekipy. A efekt – wątpliwy.

Ładne, dobrej jakości płytki, można kupić w naprawdę przyjaznej cenie. Warto wtedy wykorzystać je jako bazę, tło dla bardziej fikuśnych, droższych płytek, które będą stanowiły akcent w aranżacji. 

10. Meble wolnostojące

jak oszczędzić na budowie domu

Meble wolnostojące mają tę przewagę nad zabudową wnękową, że łatwo je z czasem wymienić. Warto o tym pamiętać przy planowaniu oszczędności. Stoliki kawowe i nocne, komody i regały stosunkowo łatwo wymienić, gdy nam się znudzą lub zniszczą. Wymiana szafy wnękowej jest nieco bardziej kłopotliwa. 

Zobacz również poprzedni wpis na temat mądrego oszczędzania: Koszty budowy domu: Na czym nie warto oszczędzać?

Może zaciekawią Cię jeszcze inne artykuły:

Analiza projektu: Dom w kosaćcach NAE OZE

KOMPLEKSOWA ANALIZA PROJEKTU DOMUPAKIET PREMIUM Dom w Kosaćcach NAE OZE to projekt niedużego domu parterowego o powierzchni użytkowej ok. 84m2. Na tej powierzchni architekt zaprojektował: wiatrołap, korytarz, salon z jadalnią, kuchnię ze spiżarnią, trzy pokoje,...

Budowa domu: Dlaczego warto planować ogród na etapie projektu domu?

Najlepszy czas na planowanie ogrodu to czas, w którym planujesz budowę domu. I nie mam tu na myśli tego, od czego zaczyna większość osób - czyli od kupowania przypadkowych roślinek, sadzenia ich bez pomysłu na trawniku, a potem przenoszenia ich non stop w inne...

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Która kuchnia jest lepsza - otwarta czy zamknięta? To pytanie zadaje sobie każda osoba planująca budowę domu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a ostateczny wybór zależy wyłącznie od Twoich preferencji i stylu życia. W tym artykule skupię się na wadach i...

Projekt domu: Umowa z architektem

Dziś poruszę ważny temat dotyczący współpracy z projektantem. Jasno określone zapisy w umowie to fundament udanego projektu domu. Wyjaśnię Ci również, czym jest projekt budowlany, bo ta niewiedza może Cię sporo kosztować!Po pierwsze: Podpisuj umowę! Podpisanie z...

Budowa domu: Jak odprowadzić ścieki?

Jak odprowadzić ścieki z domu? To pytanie musisz sobie zadać już na etapie projektowania. Jeżeli w pobliżu Twojej działki przebiega miejska sieć kanalizacyjna – sprawa jest prosta – podłączasz się do sieci kanalizacyjnej. Co jednak, gdy nie ma sieci kanalizacyjnej?...
Korzystanie ze strony internetowej www.pracowniaharmony.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. Czy wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności? View more
Akceptuj