Jeżeli pierwszy raz zatrudniasz projektanta wnętrz, to na pewno w Twojej głowie rodzi się mnóstwo pytań. Opowiem Ci na swoim przykładzie, jak wygląda projektowanie wnętrz online i odpowiem na nurtujące Cię pytania. Wszak projektant wnętrz nie gryzie. 😉

Tym wpisem rozpocznę serię artykułów o współpracy z projektantem. No to lecimy… Dziś pierwsza część z serii – etapy projektowania wnętrz online.

Spis tematów:
  1. Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz? Z jakich etapów składa się projektowanie wnętrz?
  2. Ile kosztuje projekt wnętrz? Ile trwa projektowanie wnętrz? Jak wybrać projektanta wnętrz?
  3. Projektowanie wnętrz online. Wady i zalety.

1. Miarki w dłoń, czyli inwentaryzacja mieszkania. 

Po podpisaniu umowy zaczyna się pierwszy etap naszej współpracy, czyli inwentaryzacja domu. Inwentaryzacja, to nic innego, jak dokładne zmierzenie pomieszczeń (ich szerokości, długości, przekątnych), grubości ścian i określenie rodzaju ściany (mur, ścianka g-k), otworów okiennych i drzwiowych, punktów instalacji elektrycznej (takich jak gniazdka, lampy, łączniki), instalacji wodno-kanalizacyjnej (czyli zaworów i odpływów), centralnego ogrzewania (wielkość i położenie grzejników), kratek wentylacyjnych lub anemostatów. Całość uzupełniają zdjęcia.

Brzmi groźnie, ale to nic strasznego! Inwentaryzację ułatwi Ci instrukcja inwentaryzacji, którą znajdziesz na mojej stronie. W razie jakichkolwiek wątpliwości służę pomocą i podpowiedziami.

2. Ankieta projektowa

projekty wnętrz online

W tym etapie skupię się na poznaniu Ciebie i Twoich potrzeb. Dostaniesz ode mnie link do ankiety na Dysku Google, którą będziesz mogła uzupełnić siedząc wygodnie w domu nad kubkiem kawy. Ankieta to złoto. Nie musimy robić kilkugodzinnego spotkania, podczas którego mogłabyś być przytłoczona dużą liczbą pytań. Ja tak nie pracuję. Daję Ci czas i przestrzeń na komfortowe wypełnienie ankiety. Możesz ją uzupełnić w najlepszym dla siebie czasie, dzieląc ankietę na etapy i dając sobie czas na przemyślenie swoich potrzeb. 

Szczerość z projektantem popłaca. Jeżeli chcesz mieć dom stworzony pod siebie to daj siebie poznać!

3. Poznajmy się lepiej, czyli pierwsze spotkanie online

projektowanie wnętrz online

Dzięki ankiecie projektowej będę mieć możliwość poznać Cię lepiej, a co za tym idzie, stworzyć projekt, który będzie najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb. Ankieta pomoże i Tobie, i mnie przygotować się do kolejnego etapu naszej współpracy, czyli do rozmowy na Teamsie, na której omówimy Twoje odpowiedzi. Będzie to również czas dla mnie, żeby zadać Ci pytania, które uzupełnią Twoje odpowiedzi z ankiety. Z przyjemnością odpowiem również na Twoje pytania i omówię różne rozwiązania projektowe.

Ankieta i spotkanie online będzie świetną bazą do stworzenia koncepcji projektowej, która będzie trafiała idealnie w Twoje potrzeby. 

Jak pewnie zauważyłaś, poświęcamy aż dwa etapy projektowe na to, żeby jak najlepiej określić Twoje potrzeby. To spotkanie odgrywa niesamowicie ważną rolę w procesie projektowym. Jest bazą, na której będzie opierać się cały projekt wnętrz Twojego domu. Dokładne określenie Twoich potrzeb pomoże nam sprawnie przejść projektowanie i stworzyć dla Ciebie wymarzone wnętrze. Dlatego przyłożenie się do tego etapu odgrywa zasadniczą rolę. Ankieta i wspólna rozmowa to fundament świetnego projektu.

4. Twórcza praca, czyli analiza ankiety i przygotowanie dwóch koncepcji projektowych

projektowanie wnętrz online

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji na temat Twoich potrzeb i upodobań oraz po zapoznaniu się z przesłanymi przez Ciebie inspiracjami przystępuję do analizy ankiety i wyciągnięcia z niej wytycznych, które podsumowują ankietę i naszą rozmowę. Na tej bazie przygotowuję koncepcje projektowe 3D w dwóch wariantach.

Jest to bardzo kreatywny czas, który wymaga przemyślenia nie tylko estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności rozwiązań. Nie ma nic gorszego niż piękny projekt, który nie ma nic wspólnego z życiem. Projekt niefunkcjonalny to tylko ładny obrazek. Ważne jest również to, żeby wszystkie pomysły były możliwe do zrealizowania. W tym czasie wyszukuję konkretne materiały, meble, oświetlenie i dodatki które użyję w projekcie. Oglądam je na żywo i dobieram tak, aby pasowały do siebie. Rozmawiam również z wykonawcami, którzy ze mną współpracują, aby projekt, który stworzę, był piękny, praktyczny i rzetelnie wykonany.

5. Fanfary, bo nadchodzi chwila prezentacji projektu.

projekt łazienki
Projekt łazienki – wersja 1.
projekt łazienki
Projekt łazienki – wersja 1.

W końcu nadchodzi wyczekiwany przez Ciebie moment, czyli nasze kolejne spotkanie online, podczas którego widzisz efekty naszej współpracy. Widzisz jak z wysłuchania Ciebie powstaje wnętrze stworzone specjalnie dla Ciebie. Przedstawiam Ci również szacunkową wycenę każdej z tych wersji, która pomoże Ci określić realne koszty wykończenia domu. Wspólnie rozmawiamy na temat obu koncepcji i albo wybieramy od razu jedną z nich do dalszej pracy, albo wybieramy z każdej z nich, to co Ci się najbardziej podoba i tworzymy trzecią wersję.

projekt łazienki
Projekt łazienki – wersja 2.
projekt łazienki
Projekt łazienki – wersja 2.

Jeżeli wybrałaś PAKIET KREATYWNY to po zaakceptowaniu koncepcji masz już pomysł na wnętrze i tu kończy się nasza współpraca. Przechodzimy do końcowego spotkania – na którym otrzymujesz ode mnie wizualizacje, rysunki 2D z wymiarami i wyposażeniem wnętrza oraz listę podpowiedzi. A ja życzę Ci mnóstwo szczęścia w Twoim wymarzonym domu!

Jeżeli jednak wybrałeś PAKIET OPTYMALNY lub PAKIET PREMIUM to nasza droga się jeszcze nie kończy i przechodzimy do dalszych prac.

6. Wisienka na torcie, czyli projekt techniczny i lista zakupów.

projektowanie wnętrz

Po zaakceptowaniu wybranej koncepcji przychodzi czas na przygotowanie listy materiałów wykończeniowych oraz listy proponowanego wyposażenia, a także projektu technicznego.

Czekam na Twoją akceptację, bo chcę, żeby projekt odpowiadał idealnie Twoim potrzebom. Jest to kluczowy moment naszej współpracy, gdyż po tej akceptacji koncepcji projektowej nie będzie już możliwości wprowadzenia zmian. Dlatego tyle czasu poświęcamy na ustalenie Twoich potrzeb i dopracowanie koncepcji, aby w momencie akceptacji projektu, odpowiadał on w 100% Twoim potrzebom. 

W tym momencie przystępuję do przygotowania projektu technicznego, czyli projektu, który będzie podstawą prac ekip remontowych i stolarza: schematy przygotowania pomieszczenia – ściany do rozbiórki i wykonania, schematy zabudowy g-k, schematy instalacji wod-kan, gniazdek, oświetlenia, układy podłóg, kolorystyka i wykończenia ścian, a także zestawienie materiałów wykończeniowych i listę zakupów.

W PAKIECIE PREMIUM otrzymujesz dodatkowo projekt mebli na zamówienie wraz z podaniem specyfiki materiałowej.

7. Wielki finał

Każdy z pakietów kończy się spotkaniem na Teamsie, na którym podsumowujemy naszą współpracę. Udostępniam Ci kompletny projekt na Dysku Google i wysyłam wersje pdf na maila. Jest to również czas, w którym poproszę Cię o opinię na temat naszej współpracy. Będę Ci również wdzięczna za wypełnienie krótkiej ankiety na temat naszej współpracy, która pomoże mi ulepszać moją pracę.

W naszym zabieganym świecie – projektowanie wnętrz online to przyszłość.


Zobacz również serię wpisów o frontach meblowych: Jak wybrać fronty do kuchni? Część 1.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o współpracy z projektantem, zobacz koniecznie inne wpisy z kategorii: FAQ.

Przeczytaj także:

Poznajmy się

Oferta na projekt wnętrz

Korzystanie ze strony internetowej www.pracowniaharmony.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. Czy wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z polityką prywatności? View more
Akceptuj